Z notatnika webmasterki

24 Maj, 2010

Własne pola w WordPress

Zamieszczony przez: Joanna w: O blogu|WordPress

Uważny czytelnik, szczególnie taki, który gościł już wcześniej na moim blogu, zapewne spostrzegł iż ostatnio zmienił się nieco format wpisów na mojej stronie. Pomyślałam, że wpisy będą wyglądać ciekawiej udekorowane niewielką grafiką ilustrującą opisane zagadnienie. Oczywiście taki element można uzyskać z łatwością, po prostu wstawiając grafikę w odpowiednim miejscu tekstu z poziomu edytora i konfigurując sposób oblewania tekstem. Jednak można to zrobić prościej wykorzystując tzw. ‚własne pola‚ (ang. custom fields) i wykonując niewielką modyfikację używanej skórki. Przy okazji to świetny przykład, pozwalający zrozumieć jak działają ‚pola własne’.

Nie będę szczegółowo opisywać jak to zrobić, bo inni zrobili to już dostatecznie dobrze, jak choćby Wojciech Usarzewicz na WPninja. Bardziej ogólny opis można znaleźć w dokumentacji codex

Pokażę tylko jak zmodyfikowałam kod szablonu dla pojedynczego wpisu (single.php), aby skrypt automatycznie sprawdzał, czy dla wyświetlonego wpisu zdefiniowano grafikę i ewentualnie wyświetlał ją w odpowiednim formacie. W tym celu trzeba się posłużyć funkcją get_post_meta(), która zwróci wartość pola ‚inicjal’ dla bieżącego wpisu, jeśli zostało ono zdefiniowane.

<div class="entry">
	<?php if($scr=get_post_meta($post->ID, "inicjal", true)): ?>
		<div class="inicjal"><img src="<?php echo $scr; ?>" /></div>
	<?php endif; ?>
	<?php the_content('Czytaj dalej &raquo;'); ?>

Aby grafika była odpowiednio otaczana przez tekst wpisu wystarczy w arkuszu stylów (style.css) dodać odpowiednią definicję znacznika div.inicjal. Ja zrobiłam to w następujący sposób:

div.inicjal{
	float:left;
	padding: 5px ;
	margin: 0px 30px 30px 0px ;
	border: 1px #86b02e solid;
}

No i spodobało mi się używanie ‚pól własnych’. Chyba zacznę dociekać do czego by tu jeszcze można je wykorzystać.

5 komentarzy na "Własne pola w WordPress"

1 | Tomasz Kowalczyk

25. maja 2010 o 4:07 am

Avatar

Ja czekam na WP 3.0, na razie nie będę wprowadzał żadnych swoich modyfikacji. ;]

2 | kiss web design

19. czerwca 2010 o 1:06 am

Avatar

Ciekawszym efektem, jaki znalazłem na jednym z zagranicznych blogów, było zmienianie tła strony w zależności od kategorii wpisu. Brzmi banalnie, ale natchnęło mnie do przyjrzenia się bliżej „własnym polom”.

3 | Joanna

19. czerwca 2010 o 8:58 am

Avatar

Bardzo ciekawy pomysł.

4 | architektura

28. października 2010 o 1:02 pm

Avatar

Tak to fajne rozwiązanie, ja to stosuję do podtytułów i „zagajenia” w artykułach. W ten sposób można dodawać zdjęcia do konkretnych postów…

Jednak mam pytanie, dotyczące zresztą „własnych pól” w WP:

WP ma bardzo słabą wyszukiwarkę (to zrozumiałe, bo to blog) i np. tworząc na nim bazę domów z kilkoma teoretycznymi kolumnami: adres, metraż, ilość pokoi – jakbyś zabrała się do zrobienia wyszukiwarki, która może szukać po każdej z ww. charakterystyk (razem i każda oddzielnie). Wydaje się, że nie ma gotowego rozwiązania i należy raczej nie umieszczać kolekcjonowanych danych w postach, tylko utworzyć nową tabelę i dedykowane pod nią selekty, jednak może się mylę?

5 | Joanna

29. października 2010 o 11:32 pm

Avatar

Prawdę mówiąc nie rozpatrywałam nigdy użycia WP do takich celów.

Formularz komentarza

Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwa

About

Moje notatki z pracy

Subskrypcja

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Dołącz do 40 pozostałych subskrybentów

Tematy

%d bloggers like this: