WordPress: wygląd (odc.4) – analiza budowy standardowej stopki

Podobnie jak to było w przypadku nagłówka analizowanego w odcinku trzecim konstrukcję stopki przeanalizuję również na przykładzie skórki o nazwie “Classic” standardowo dołączonej do podstawowego pakietu WordPress. W przeciwieństwie do nagłówka stopka nie jest aż tak bardzo rozbudowana.

Pierwsze dwie linie to zamknięcie po pierwsze zamknięcie znacznika div, otwartego w pliku nagłówka header.php (już w poprzednim odcinku pisałam, że mi się to nie podoba i w swojej skórce na pewno zrobię to inaczej), oraz wywołanie funkcji (należącej do grupy Include Tags) get_sidebar().

</div>
<?php get_sidebar(); ?>

Funkcja ta dołącza panel menu bocznego z pliku sitebar.php z bieżącej skórki. Jeśli nie zajdzie takiego pliku załaduje standardowy panel z następującej lokalizacji: wp-content/themes/default/sidebar.php. Podobnie jak w przypadku zamykania znaczników nie bardzo podoba mi się lokowanie tej funkcji w tym miejscu. W swojej skórce z pewnością zrobię to inaczej.

I wreszcie zaczyna się część, która rzeczywiście wyświetla stopkę. Jest to, zbudowany w dość ekwilibrystyczny sposób, blok objęty znacznikami p (akapit) i cite (cytat), wewnątrz którego znajduje się link do witryny WordPressa i tekst pochwalny

<p class="credit">
<cite>
<?php echo sprintf(__("Powered by <a href='http://wordpress.org/' title='%s'> <strong>WordPress</strong></a>"),
 __("Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.")); ?>
</cite>
</p>

Oczywiście blok ten można było zbudować bez zaprzęgania php i gdyby ode mnie to zależało to zrobiłabym to po prostu tak:

<p class="credit">
<cite>
Powered by <a href='http://wordpress.org/' title='Powered by WordPress, 
state-of-the-art semantic personal publishing platform'>
<strong>WordPress</strong></a>"
</cite>
</p>

Oczywiście ta sekcja może mieć dowolną wymyśloną przez nas formę i zawartość. Można jego treść wpisać w tym miejscu ręcznie, albo generować dynamicznie z użyciem różnych funkcji WordPressa.

Na koniez znacznik zamykający głównego diva znacznik zamykający sekcję ciała dokumentu, znacznik zamykający dokument a poza tym wywołanie funkcji wp_footer().

</div>
<?php wp_footer(); ?>
</body>
</html>

Funkcja ta wstawia dodatkowy kod php, który musi zostać wykonany na samym końcu aplikacji.

I to już koniec pliku stopki. Pozostaje więc jeszcze rozszyfrowania zawartości pliku index.php/ standardowej skórki i można przystapić do tworzenia własnej.

12 komentarzy do wpisu „WordPress: wygląd (odc.4) – analiza budowy standardowej stopki”

 1. Witam,
  przeczytałem twoje artykuły o tworzeniu własnych szablonów WordPressa i rozjasniło mi to duzo w głowie na temat struktury szablonow WP. Zaraz zabieram sie za tworzenie własnego :)

  Pozdrawiam i powodzenia w dalszej rozbudowie tego działu ;)

 2. kobieto, a mogłabyś doradzić coś (jakiś link, albo tutorial) gdzie jest dość “łopatologicznie” wytłumaczone wrzucanie nowego szablonu na wordpressa? Bardzo proszę, cholernie to dla mnie ważne, a nigdzie nie mogę znaleźć prostej instrukcji. Może jest jakiś program, co to robi sam?

 3. No to już Ci piszę co i jak. Ściągasz skórkę, rozpakowujesz i katalog se skórką wrzucasz do katalogu ‘/wp-content/themes/’ Następnie idziesz do panelu administracyjnego z menu wybierasz wygląd->motywy i szukasz na liście tej skórki, którą właśnie wrzuciłeś i chcesz ustawić (uwaga, jak masz dużo skórek to może być kilka stron tego spisu). Klikasz ‘Podejrzyj’ jeśli chcesz zobaczyć jak się prezentuje u Ciebie, albo od razu ‘Aktywuj’ Jeśli jesteś pewien, że chcesz się na nią przełączyć. I voila.

 4. witam,
  pomagam trochę w adaptacji szablonu pod stronę i chciałbym wrzucić stopkę do WP, ale pomimo, że ściągnąłem wp=footer-html to nie wiem jak go zainstalować, na pewno prostrze niż to co opisywałaś powyżej, ale nie daję rady…
  proszę o podpowiedź na maila, bo tak się naszukałem w internecie, ale i tak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.
  pozdrawiam,
  maciej

 5. Witam
  Blog super, bardzo się przyda.
  Mam małe pytanie odnośnie pierwszego kawałka kodu – mówisz że zamykasz div’a ale nie widzę w 3 artykule (o nagłówku) żeby w którymś miejscu rozpoczynał się div. Czy w 3 artykule czegoś brak czy też coś mi uciekło?
  Pozdrawiam serdecznie

 6. No umknęło Ci. Umknął Ci fakt, że jest to analiza stopki standardowego szablonu dołączonego do WP. Od początku cyklu artykułów zżymam się na dziwne i raczej nielogiczne usytuowanie niektórych elementów szablonów w plikach. Ten Znacznik o którym wspominasz otwierany jest w innym pliku (właśnie w pliku nagłówka).

  Inna sprawa, że ja nie analizuję każdej linijki kodu i wszystkich znaczników a jedynie te linijki, które wymagają objaśnienia. Zatem polecam samodzielne prześledzenie plików w poszukiwaniu co gdzie się zaczyna a gdzie kończy :)

Leave a Reply

%d bloggers like this: