Pamięć flash w Debianie

Właśnie zderzyłam się z kolejnym zagadnieniem związanym z migracją z Windows do Linuksa. Nie chciało mi się archiwizować danych ze starego dysku na płyty, bo przecież dysk może sobie jeszcze trochę pożyć a dane odzyskam po prostu kopiując je ze starego na nowy. O naiwności ludzka. W Linuksie nic nie jest po prostu.

Wczoraj poległam na kwestii montowania dysku NTFS. Późno już było i nie docierało do mnie co piszą mili koledzy na forum Debiana. Pomyślałam, że trzeba zainstalować ten dysk do komputera z Windowsem i ściągnąć po kabelku. Hmm. Pech chciał, że jedyny podłączony do naszej sieci komputer z Windows to nowa zabawka mojego męża na której zainstalowana została Vista. Tak się składa, że o Viście wiemy tyle samo co o Linuksie i transfer po kablu się nie udał.

Podejście trzecie. Trzeba dane skopiować na jakiś nośnik i przenieść w ręce. Wybór padł na pamięć flash. Pojemność 4 GB pozwoli załatwić sprawę w kilku okrążeniach. Pierwsze oczywiście było najtrudniejsze. Jak należało się spodziewać wetknięcie flasha do gniazda USB nie spowodowało żadnej reakcji systemu. Na szczęście przekopałam uważnie wspomniane wcześniej forum i byłam na tyle przytomna, żeby zrozumieć o co biega.

Jak uruchomić pamięć flash w Debianie

Po pierwsze niezbędny jest moduł usb_storage. Jeśli jeszcze nie został zainstalowany to po zalogowaniu się w konsoli jako root należy wpisać polecenie:
# aptitude install usb_storage
następnie należy uruchomić zainstalowany moduł poleceniem:
# modprobe usb_storage
Aby sprawdzić, czy moduł się uruchomił wystarczy wpisać polecenie:
# lsmod
na liście aktywnych modułów powinien znajdować się usb_storage z wartością 0 w kolumnie ‘Used’. Po wpięciu pamięci flash do gniazda USB można już bez problemu odczytać jego zawartość (w Xwindow otwiera się automatycznie okno z zawartością flasha). Ponowne wykonanie polecenia:
# lsmod
pokazuje, że w kolumnie ‘Used’ dla modułu usb_storage mamy teraz wartość 1.

Pozostaje już tylko zabezpieczenie się na przyszłość i wymuszenie automatycznego ładowania modułu przy starcie systemu. W tym celu należy w pliku /etc/modules dopisać w nowej linii usb_storage.. Trzeba tylko uważać, by przez nieumiejętne użycie edytora nie zamazać sobie oryginalnej zawartości tego pliku, tak jak ja to właśnie zrobiłam.

3 komentarze do wpisu „Pamięć flash w Debianie”

Leave a Reply

%d bloggers like this: