Historia Internetu

Chociaż niektórym internautom, szczególnie tym młodym, mogłoby się to wydawać nieprawdopodobne, to jednak kiedyś nie było Internetu. Zbliżają się kolejna, siedemnasta już, rocznica podłączenia Polski do światowej sieci i tak mnie naszło na przemyślenia, bo sama się zastanawiam, czy jeszcze pamiętam jak to było kiedyś.

Trochę historii

Za początek Internetu w Polsce przyszło się uznawać dzień 17 sierpnia 1991 roku, kiedy to Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, wykorzystując protokół IP nawiązał łączność z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze. W tym samym roku choć nieco wcześniej powołano do istnienia NASK, który był pierwszym i przez długi czas jedynym operatorem w Polsce. Zarejestrowano reż domenę. Mniej więcej w tym samym czasie naukowcy z CERN-u opracowali standard WWW. Ostatecznie pełen dostęp do Internetu Polska uzyskała w grudniu 1991 roku wtedy kontakt te światem miało około osiemdziesięciu komputerów z których większość znajdowała się na Wydziale Fizyki UW. Bynajmniej nie był to jeszcze taki Internet jaki znamy dziś choć wydarzenia te zbiegły się w czasie ze zniesieniem zakazu wykorzystywania Internetu do celów komercyjnych. Zainteresowanie Internetem wśród poza środowiskiem akademickim było niewielkie.

Internet jaki pamiętam

Nieświadoma tego, że Internet to jeszcze bardzo młody twór zetknęłam się z nim około 1997 roku. Istniały już wtedy Miejskie Sieci Komputerowe stworzone decyzją KBN. Wszyscy używali przeglądarki Netscape Navigator (pod UNIXem ale nie tylko) lub Internet Explorer (pod Windows 3.11) i wyszukiwarki Yahoo choć na arenę nieśmiało wkraczała AltaVista (ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta). Wszyscy korzystali z jedynego polskiego portalu jakim była wtedy Wirtualna Polska (rzecz jasna w znacznie skromniejszym niż dziś wydaniu). Tworzona wcześniej przez pasjonatów z UW “strona macierzysta Polski” szybko poszła w zapomnienie w starciu z WP.pl.

Poza ośrodkami akademickimi dostęp do sieci można było uzyskać za pośrednictwem Telekomunikacji Polskiej (jeszcze wtedy nie SA). Niestety trzeba było mieć telefon a o to nie było wcale tak łatwo. Po drugie łącze było wolne i zawodne a na domiar złego strasznie drogie. Jednym słowem dostępne dla nielicznych. A tymczasem nieistniejąca już firma Polbox zaoferowała dostęp do darmowych kont e-mail i WWW. Mimo sporych ograniczeń w dostępie do sieci na jakie napotykali zainteresowani konta na Polboxie mnożyły się w niespotykanym tempie, co często skutkowało poważną niewydolnością ich serwerów. Mój wydział na szczęście dawał studentom zarówno konta pocztowe jaki i przestrzeń dyskową między innymi na WWW, więc już wtedy miałam okazję zapoznać się z HTMLem i spłodzić pierwszą w swoim życiu witrynę, która na szczęście już nie istnieje.

Rozwój serwisów i usług

Ponieważ w tamtym czasie poza kilkoma portalami (do wymienionych szybko doszusował Onet) w polskiej sieci nic ciekawego się nie działo, kwitły najróżniejsze e-mailowe listy dyskusyjne taki prekursor obecnych forów dyskusyjnych, czy newsów a z czasem zaczęły rozwijać się kanały IRC. Inną częstą rozrywką były MUDy czyli internetowe gry tekstowe, które jakoś mnie nie zafascynowały. W późniejszym etapie rozwój serwisów WWW poskutkował nową modą, której i ja się nie oparłam. To była era chatów zwanych nie wiadomo dla czego “kawiarenkami internetowymi”. Chaty tematyczne, towarzyskie, randkowe a nawet “tylko dla dorosłych” wyrastały jak grzyby po deszczu. Pojawiły się pierwsze internetowe przyjaźnie a także małżeństwa. Pojawiły się również pierwsze rozczarowania związane spotkaniem w realu postaci wykreowanej w wirtualnym świecie. Potem ruszyła lawina: serwisy tematyczne, sklepy, aukcje, serwisy społecznościowe, fora dyskusyjne i blogi. Jednym słowem Internet taki jaki znamy dziś. A wszystko to w przeciągu kilkunastu lat. Nie będę o tym pisać bo to temat na większą pracę a ja chciałam tylko trochę powspominać.

Literatura

Na koniec dla ciekawych garść linków:

5 komentarzy do wpisu „Historia Internetu”

  1. Przyznaję, jestem jeszcze bardzo młoda i wiem, że wielu ludzi w moim wieku nie potrafiłoby przeżyć tygodnia bez Internetu. Polecam oglądnięcie programu na temat historii Internetu na kanale Discovery, można się wiele na ten temat dowiedzieć.

    Serdecznie pozdrawiam.

  2. Proszę przesłać mi na adres mail-owy wszystko, co wiadomo na temat historii internetu, to jest mi potrzebne do napisania bardzo ważnej pracy. Bardzo mi na tym zależy… z góry dziękuję

Leave a Reply

%d bloggers like this: