Simple Modeler wygodna nakładka

Obecnie trudno sobie wyobrazić stronę internetową pisaną za pomocą PHP, która nie korzystałaby z bazy danych. Prawdopodobnie do takiego właśnie wniosku doszli twórcy Kohana skoro w bibliotece Model, po której dziedziczą tworzone przez programistów modele przewidzieli zmienną klasy Database. Klasa ta dostarcza wielu rozmaitych bibliotek pozwalając na łatwe i wygodne manipulowanie bazą danych.

Oczywiście znalazł się ktoś kto zauważył, że wiele czynności, które wykonuje się nagminnie korzystając z bazy danych można jeszcze bardziej uprościć i tak powstała biblioteka Simple Modeler. Ponieważ korzysta z niej moduł Simple Auth, którego zaczęłam niedawno używać postanowiłam zapoznać się z tą biblioteką. Okazało się, że to miłość od pierwszego wejrzenia.

Simple Modeler jest tylko nakładką (extends Model) na zwykły model, w związku z czym posiada pełną funkcjonalność modelu w tym np. Query Builder. Budowanie modelu w oparciu o Simple Modeler a nie bezpośrednio o Model powoduje, że poza metodami udostępnionymi w bibliotece Database mamy jeszcze dodatkowe metody znacznie upraszczające operacje na bazie. Dobrym przykładem ułatwień jakie wprowadza Simple Modeler jest metoda load(). Wystarczy podać jeden parametr, wartość klucza, aby wczytać odpowiedni rekord ze wskazanej wcześniej tablicy., wygodniejsze niż klepanie zapytania SELECT, prawda? A trzeba wspomnieć, że metoda ta ma jeszcze inne możliwości a ponadto struktura tabeli wczytuje się automatycznie do obiektu, więc nie trzeba o tym pamiętać. A takich wygodnych metod ten moduł ma znacznie więcej. Nie będę wszystkich tu opisywać, bo wystarczy zajrzeć do dokumentacji modułu Simple Modeler.

9 komentarzy do wpisu „Simple Modeler wygodna nakładka”

 1. ….Budowanie modelu w oparciu o Simple Autch a nie bezpośrednio o Model powoduje, że poza metodami udostępnionymi w bibliotece Database mamy jeszcze dodatkowe metody….

  Zamiast Simple Autch nie powinno być Simple Modeler (ew z poprawionym błędem Simple autH)? :)

 2. Robos. Oczywiście ma być Simple Modeler. Już poprawiam.

  michu, organicznie nie znoszę ORM. Simple Modeler bardziej mi pasuje, no ale może kiedyś jak będę robić naprawdę coś dużego to się przekonam do ORM.

 3. Dziś coś poczytałem o ORM. Nie miałem z tym nigdy styczności. Denerwujące na początek jest to, że trzeba nazywać tabele w pewien sposób.
  Mam 1 sporą aplikację, ale tabele są nazywane, że tak powiem dziko. Przerobić to na ORM, odpowiednie nazwy itp – raczej niemożliwe w tym momencie :D
  Jaka tak naprawdę jest przewaga ORM nad QB?

 4. Nie na temat, ale nie mogę znaleźć nigdzie kontaktu do Ciebie. Chciałem zapytać, czy jesteś zainteresowana zleceniem w postaci przeróbek/poprawek serwisu napisanego przy użyciu Kohany. Jeśli tak, proszę o możliwie pilny kontakt pod mailem, który zostawiłem, a podam wszystkie szczegóły.

Leave a Reply

%d bloggers like this: