Kohana – instalacja i konfiguracja nie jest trudna

Skoro dokonałam już wybory frameworka pora go zainstalować. Przecież nie ma nic ciekawego ani zabawnego w uczeniu się nowego narzędzia “na sucho”. Trzeba mieć co popsuć, żeby zdobyć choćby minimalna wiedzę. A że w tyle głowy cały czas cichutko brzęczy mi przypomnienie, że w gruncie rzeczy mam stworzyć nowy projekt instalacja Kohana wydaje się być nieunikniona. W rzeczywistości słowo instalacja w tym przypadku jest poważnym nadużyciem. No ale po kolei.

Download

Żeby cokolwiek zainstalować trzeba to najpierw pobrać. Póki co najświeższą wersję frameworka (w tej chwili jest to wersja v2.3) można pobrać z oficjalnej strony projektu. W momencie gdy po przeprowadzce wznowi działanie polski serwis również stamtąd będzie można pobrać pliki. Podstawowe pliki bibliotek, helperów i widoków są umieszczane w pakiecie instalacyjnym domyślnie. Należy wybrać jedynie dodatkowe komponenty. Wśród nich jest 5 modułów, dwa narzędzia i kilka pakietów językowych.

Ja z racji specyfiki aplikacji, którą mam do wykonania, zdecydowałam się na dodanie dwóch modułów Auth (wspomaga zarządzanie użytkownikami) i Kodoc (do generowania dokumentacji). Ponadto wybrałam oba narzędzia, Markdown do formatowania tekstu i SwiftMailer wspomagające wysyłanie e-maili z poziomu strony WWW. Do kompletu dorzuciłam wyłącznie pakiet języka polskiego i wystarczyło wcisnąć przycisk Download Kohana, żeby zzipowany komplet plików znalazł się po chwili na moim dysku.

Instalacja

Żeby zainstalować Kohana należy rozpakować pakiet instalacyjny do katalogu w którym ma się znajdować nasza strona i już właściwie możemy sprawdzić, czy praca z tym frameworkiem będzie możliwa. Dlaczego miałaby nie być możliwa? Otóż Kohana ma swoje wymagania. Kohana wymaga odpowiedniej wersji PHP, a ściślej mówiąc co najmniej 5.1.3. Serwer na którym ma działać musi w pełni obsługiwać kodowanie UTF-8 (zainstalowane biblioteki PCRE, SPLoraz moduły iconv i mcrypt).

Kohana - test serwera
Test serwera
Do pakietu dodano plik install.php, który po uruchomieniu skryptu (a ściślej mówiąc po wczytaniu do przeglądarki pliku index.php) sprawdza konfigurację serwera. Jeśli wszystko jest jak należy i wszystkie warunki sa spełnione powinniśmy zobaczyć widok jak na rysunku obok.
Jeśli tak to właśnie wygląda to z czystym sumieniem możemy skasować plik install.php, który nie będzie nam już potrzebny (no chyba, że będziemy chcieli zrobić test na innym serwerze).

Kohana - panel powitalny
Panel powitalny
Po ponownym uruchomieniu skryptu wczyta się panel powitalny zdefiniowany w przykładowych plikach dołączonych do projektu.

Organizacja katalogów

Kohana - organizacja katalogów
Oryginalna organizacja katalogów
Po rozpakowaniu, zgodnie z powyższa, instrukcją pakietu instalacyjnego do katalogu naszego projektu (w tym przykładzie Kohana) układ głównych katalogów projektu wygląda tak jak na obrazku obok (tu już zmienione rozszerzenie pliku install.php wykonane po sprawdzeniu konfiguracji serwera).

Nie będę szczegółowo opisywać zawartości i przeznaczenia poszczególnych katalogów, gdyż bez problemu można znaleźć takie informacje choćby na blogu Mariusza Kujawskiego

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak właśnie zostało, ale nieco wygodniejsze a może nawet bezpieczniejsze jest dokonanie pewnej reorganizacji.

Zmodyfikowana struktura katalogów
Nowa struktura katalogów
W oryginalnym układzie trzy katalogi zawierające cały projekt oraz główny plik projektu index.php znajdują się w katalogu do którego będzie się odwoływała domena pod którą będzie widoczna stworzona przez nas strona. Podążając za radą na jaką się natknęłam w jednym z tutoriali opublikowanych na oficjalnej stronie projektu, uznałam, że wygodniejsze będzie przeniesienie wszystkich katalogów aplikacji do katalogu nadrzędnego, do którego najczęściej nie ma dostępu z poziomu przeglądarki. Po takim zabiegu struktura katalogów na serwerze będzie wyglądała tak jak na rysunku widocznym obok.

Konfiguracja

Nad wstępną konfiguracja również nie będę się bardzo szczegółowo rozwodzić, bo to też zostało już w sieci opisane. Choćby na wspomnianym już blogu Mariusza Kujawskiego. Jednak w przypadku, gdy zmieni się strukturę katalogów w sposób jaki pokazałam powyżej poza standardową konfiguracją trzeba również zmienić w pliku index.php wartości następujących zmiennych.

$kohana_application = '../application';
$kohana_modules = '../modules';
$kohana_system = '../system';

I to właściwie jedyne odstępstwo od standardowej konfiguracji.

2 komentarze do wpisu „Kohana – instalacja i konfiguracja nie jest trudna”

Leave a Reply

%d bloggers like this: