Simple Auth alternatywa dla Auth

Właśnie, po krótkiej przerwie, rozpoczęłam swój drugi projekt tworzony za pomocą frameworka Kohana i znów zmagania zaczęłam od panelu administracyjnego a ściślej mówiąc od logowania do tegoż panelu. Nie będę ukrywać, że moduł Auth nigdy nie budził u mnie wielkiego entuzjazmu. Po pierwsze dlatego, że opiera się na ORM, a po wtóre z powodu błędów na jakie się natknęłam przy pierwszym podejściu do tego zagadnienia.

Z ulgą więc przyjęłam do wiadomości, że pojawiła się alternatywa w postaci modułu Simple Auth. Już sam fakt, że Simple Auth nie korzysta z ORM, tylko z Simple Modeler (pierwotnie korzystał z Autho Modeler) skłania mnie do wypróbowania tego forka. Nie będę wdawać się w szczegóły, gdyż moduł ten został dostatecznie dokładnie opisany przez thejw23 na jego blogu. Ten wpis to tylko garść moich spostrzeżeń i refleksji na temat.

Opis użycia modułu Simple Auth został tak przejrzyście napisany i okraszony tak prostymi przykładami, że zastosowanie modułu nie nastręczyło mi żadnych trudności. Szkoda tylko, że budowa tabel nie została zaczerpnięta z modułu Auth. Moim zdaniem osobna tabela z rolami i tabela powiązań user – rola jest o wiele bardziej eleganckim rozwiązaniem. No ale wygląda na to, że nie można mieć wszystkiego. Pozostaje mi tylko czekać, kiedy autor modułu pokusi się o zmodyfikowanie struktury bazy.

Logowanie odbywa się w kilku linijkach i nie trzeba nawet pamiętać o sesjach. Ponieważ polubiłam również moduł Formo to prawdopodobnie w najbliższym czasie pokażę jak zaprząc te dwa pakiety do stworzenia panelu logowania.

Leave a Reply

%d bloggers like this: