Nowy dział – nowe wyzwania

Sądzę, że każdy szanujący się webmaster, nawet taki, który specjalizuje się w programowaniu, powinien posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności związane z tworzeniem i obróbką plików graficznych. Oczywiście nie można być specjalistą od wszystkiego, choć pewnie zdarzają się wyjątki i tworzenie layoutu najlepiej jest powierzyć profesjonaliście, ale czasem naprawdę warto umieć zrobić coś samemu.

Taka właśnie idea przyświecała mi, kiedy wyciągnęłam z szafy, porzucony tam jakiś czas temu mój tablet piórkowy Graphire 4. Oczywiście można się obyć bez takich narzędzi i pozostać przy myszce, ale skoro już go mam… Po zainstalowaniu (hmmm… trzeba było ściągnąć drivery do Windows7) i upewnieniu się, że ciągle działa, postanowiłam przeprosić się z dwoma świetnymi, choć może czasem niedocenianymi programami graficznymi. Ponieważ jestem przeciwnikiem piractwa (będącego po prostu formą kradzieży) używam programów na które mnie stać i innych też do tego namawiam. Dlatego zainstalowałam sobie GIMPa, który jest moim zdaniem, świetnym programem do obróbki grafiki rastrowej. Drugim programem, który chcę zaproponować to Inkscape, do obróbki grafiki wektorowej.

Oczywiście w sieci jest wiele kursów i tutoriali i może się wydawać, że nie ma sensu tworzenie tu nowego. Ale co mi tam. W końcu to mój notatnik i właśnie będę tu prezentować te porady, tricki i tutoriale, które zapragnę mieć pod ręką. Jeśli się komuś przydadzą to świetnie.

Poza miejscami, które wydają się być oczywiste jeśli chodzi o szukanie porad dotyczących obróbki grafiki, czyli różnorakich serwisów dla grafików i webmasterów, inspiracje będę czerpać również z serwisów, które niektórym mogą wydawać się nieco egzotyczne. No bo czy kto słyszał o czymś takim jak digiscrapowanie? Ja zetknęłam się z tym zupełnie niedawno i przyznać muszę, że jest to sposób obróbki grafiki, który bardzo mnie intryguje i pociąga. I to właśnie digiscrapowanie natchnęło mnie, żeby się znów trochę powprawiać w grafice.

Przydatne linki (uwaga, lista będzie aktualizowana w miarę potrzeb):

  • Podstawowe informacje o opcjach dostępnych w GIMPie i jego możliwościach można znaleźć na stronie GIMPWiki, serwis jest jeszcze w trakcie tworzenia, ale warto dać mu szansę.
  • Z czystym sumieniem mogę polecić najfajniejsze forum użytkowników GIMPa z masą bardziej lub mniej przydatnych tutków i grupą zawsze chętnych go pomocy i bardziej otrzaskanych GIMPomaniaków.

1 komentarz do wpisu “Nowy dział – nowe wyzwania”

  1. Pracowałem długo na Photoshopie. W pewnej chwili zmuszony zostałem do przesiadki na GIMPa. Jest to program, który pod pewnymi aspektami przewyższa swojego płatnego konkurenta. Jedną z jego zalet jest własne tworzenie wtyczek.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: