Jaki skrypt sklepu internetowego?

Przytrafił mi się klient, który zlecił bardzo chce mieć sklep internetowy. Przyjęłam zlecenie, choć nie mam doświadczenia z tego typu skryptami. Póki co stanęło na wykorzystaniu i wdrożeniu gotowego produktu. Pytanie tylko co wybrać?

Trochę o nierzetelnych programistach

Sytuacja byłaby prostsza, gdybyśmy startowali z pozycji zero i mieli trochę czasu na realizację przedsięwzięcia. Oczywiście tak słodko nie jest. Klient został bardzo brzydko potraktowany przez poprzedniego programistę i trzeba wszystko odkręcić i to w miarę szybko. Programista z firmy beCreative, skasował starą, działającą wersję strony zainstalował CMS Joomla, coś tam pogrzebał w skórce i porzucił zadanie. Zapadł się pod ziemię. Dlaczego o tym piszę? Bo uważam, że tak się nie robi. Klient został bez strony internetowej, bez danych dostępowych do domeny i ogólnie na lodzie. Nic dziwnego, że jest mocno poirytowany i rozżalony a także trochę zniechęcony. Zdaje sobie jednak sprawę, że obecnie biznes, którego nie ma w sieci sporo traci. Dlatego chce mieś ten sklep możliwie szybko.

Trudny wybór skryptu

Opisana powyżej sytuacja mocno rzutuje na wybór skryptu. Możliwości są dwie.

 • Machnąć ręką na to co zmalował mój poprzednik i zabrać się za instalację i wdrożenie skryptu ZenCart. Ten skrypt wydaje mi się najbardziej odpowiedni, szczególnie ze względu na tak zachwalaną łatwość modyfikowania skórki.
 • Doinstalować moduł sklepu internetowego VirtueMart do zainstalowanej Joomli i zmodyfikować wygląd zgodnie z oczekiwaniami klienta.

No cóż. Nie pozostaje mi nic innego jak zainstalować oba skrypty i spróbować oszacować, które rozwiązanie będzie w tym wypadku lepsze. O moich zmaganiach z tematem na pewno jeszcze napiszę.

11 komentarzy do wpisu „Jaki skrypt sklepu internetowego?”

 1. To zależy do czego.

  Kałasznikow to IMO świetna broń, ale jak by chcieć ustrzelić z niej królika, to tylko uszy zostają.

  Mówiąc wprost, Magneto do mojego zlecenia jest za potężnym, a przy tym zbyt ciężkim narzędziem i dlatego w ogóle nie biorę go pod uwagę.

 2. Być może jest duże – za duże, ale ma mnóstwo zalet. Zencart z tego co pamiętam oparty jest na oscommerce’ie – który wiadomo jaki jest. Wybór oprogramowania ze względu na łatwość modyfikacji skórki – to nie jest żaden argument dla klienta IMO.

 3. A ja Ci polecam ViruteMarta. Już pare razy go wykorzystywałem i dobrze się spisuje. W dodatku masz do dyspozycji całą Joomle, więc jakieś rozbudowy strony o inne komponenty, to przyjemna sprawa ;) Wystarczy poszukać, albo samemu napisać komponent i wszystko gra :)

 4. Argumentem dla klienta jest to, aby dostał narzędzie na miarę swoich potrzeb i możliwości. Znam zalety Magneto i wierz mi, w przypadku tego klienta większość z tych „zalet” to wady. Za duże za trudne za ciężkie, za skomplikowane.

  O ZemCart coś tam wiesz, ale widać, że niewiele. On nie jest oparty na osCommerce, on się co najwyżej z niego wywodzi.

  A tak sobie myślę, że dobry programista nie kieruje się tylko własnymi upodobaniami i nie wciska klientowi czegoś co nie jest mu potrzebne. Dobry programista musi być jak krawiec, który szyje na miarę.

 5. A ja polecam SHOPER’a – łatwy w obsłudze, co dla moich klientów jest bardzo ważne, a w sumie jest kompleksowym narzędziem do ebiznesu (gotowe integracje z kurierami, allegro, porównywarkami, płatnościami itd). Polecam – shoper.priceo.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: