Z notatnika webmasterki

16 Cze, 2008

WordPress: wygląd (odc.2) – tworzenie nowego szablonu

Zamieszczony przez: Joanna w: WordPress

W poprzednim odcinku (Wygląd – struktura szablonu) przedstawiłam zgrubnie schemat plików wchodzących w skład skórki (ang.: theme) aplikacji opartej na WordPress. Teraz zajmę się budową szablonu od zera krok po kroku. Tworzenie nowej skórki należy zacząć od założenia dla niej katalogu w lokalizacji: ‚wp-content/themes/’. W tym momencie w panelu administracyjnym, w zakładce [Design]->[Szaty graficzne] Pojawia się informacja o istnieniu niekompletnej skórki. Zgodnie z informacją „Wszystkie szaty graficzne muszą posiadać arkusz stylu i co najmniej jeden szablon”. Stwórzmy więc plik z szablonem stylów style.css. Zanim zaczniemy precyzować style umieszczamy na samym początku tego pliku nagłówek zawierający informacje o skórce. Przykładowy wpis:

/*
Theme Name: First
Theme URI: www.blog.bexlab.pl
Description: mój piwerszy w zyciu szablon dla WordPress
Author: JoShiMa
Author URI: www.blog.bexlab.pl
Version: 0.1
.
Komentarz na temat licencji itp (opcjonalnie).
.
*/

Skórka ciągle widnieje jako niekompletna, gdyż brakuje pliku szablonu. Pora więc stworzyć pusty plik index.php. Po umieszczeniu tego pliku w katalogu naszej skórki, widzimy, że w panelu administratora pojawiła się ona już jako kompletna w sąsiedztwie innych zainstalowanych skórek. Na razie jednak nie pora jeszcze na aktywowanie jej, gdyż jest ona zupełnie pusta. Można by było bezpośrednio w pliku index.php zawrzeć całą zawartość strony, ale najczęściej nagłówek i stopkę umieszcza się w osobnych plikach i wywołuje w pliku głównym za pomocą odpowiedniej funkcji. Zatem stworzymy jeszcze dwa pliki header.php oraz footer.php, a w pliku index.php dodajemy wywołania funkcji pobierających nagłówek i stopkę z odpowiednich plików:


Pora wreszcie zdefiniować nagłówek i stopkę oraz blok treści, ale o tym będzie w innym odcinku. Zanim to nastąpi przeanalizujemy dla przykładu standardowy nagłówek i standardową stopkę, żeby lepiej zrozumieć jak należy je prawidłowo konstruować.

6 komentarzy na "WordPress: wygląd (odc.2) – tworzenie nowego szablonu"

2 | Marcin

29. stycznia 2012 o 3:43 pm

Avatar

Chyba się przekonam do WordPressa.
A co sądzisz o możliwościach optymalizacyjnych w WordPress.

3 | Joanna

1. lutego 2012 o 5:10 pm

Avatar

A co dokładnie masz na myśli?

4 | Arcoiris

28. września 2012 o 2:53 pm

Avatar

Witam!
Gdzie ten katalog ma się znajdować?
Mam wordpressa na własnym serwerze i w panelu administracji nie wiem gdzie dodać ten katalog

5 | Joanna

28. września 2012 o 3:35 pm

Avatar

A dokładnie który katalog?

6 | Kacpersky

11. września 2013 o 11:09 pm

Avatar

Witam! Mama zamiar zrobić swój własny szablon pod WP, grafikę już mam i jest już pocięty tylko teraz zakodować i gotowe. Mam zamiar używać tej strony jako pomocy dydaktycznej, ale te wpisy są dość stare i mam wątpliwości czy są zgodne z obecnymi standardami i najnowszą wersją WordPress’a?

Formularz komentarza

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwa

About

Moje notatki z pracy

Subskrypcja

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Dołącz do 40 pozostałych subskrybentów

Tematy

%d bloggers like this: